Rwa kulszowa

Rwa kulszowa – jak sobie z nią poradzić?

Rwa kulszowa jest dolegliwością bólową, pojawiającą się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, promieniującą wzdłuż kończyn dolnych, aż do stóp. Ból o intensywnym charakterze pojawia się nagle i związany jest najczęściej ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Terapia manualna oraz ćwiczenia, wykonywane regularnie z dbałością o prawidłową postawę oraz zdrowie kręgosłupa pozwalają ograniczyć ryzyko występowania ataków rwy kulszowej. Nazywana potocznie bólem korzonków uniemożliwia funkcjonowanie i może trwać do kilku dni. Często  ból jest tak silny, że uniemożliwia chodzenie a ulgę przynosi leżenie.

Rwa kulszowa – dlaczego boli?

Stan zapalny, powstały w obrębie dysków kręgosłupa (przestrzeni pomiędzy kręgami) pojawia się w odpowiedzi na zbyt silne przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa. Dyskopatia lędźwiowa to zmiany spowodowane zwyrodnieniem w następstwie wieku, otyłości, nadwagi, nowotworów, ciąży lub cukrzycy również powodują rwę. Rwa kulszowa boli, gdyż nerw kulszowy – największy z nerwów obwodowych, przebiegający od tylnej strony ciała, przez goleń, aż do stóp powoduje ucisk. Ból o intensywnym charakterze ogranicza ruchomość oraz nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku ataku rwy kulszowej bardzo ważne jest doraźne działanie, mające na celu złagodzenie objawów bólowych oraz eliminację stanu zapalnego, powstałego w obrębie kulszowej strefy. Jeśli chcesz przekonać się, czy ból jest spowodowany rwą kulszową warto wykonać proste ćwiczenie i sprawdzić tzw. objaw Lasegue’a. Połóż się płasko na podłodze i unieś nogę. Jeśli poczujesz ból w lędźwiowej okolicy kręgosłupa, najprawdopodobniej masz do czynienia z rwą kulszową.

Jakie są sposoby na wyleczenie rwy kulszowej?

Leczenie rwy kulszowej można podzielić na działania doraźne oraz profilaktyczne. Zapobieganie takim stanom wiąże się  z koniecznością odwiedzenia gabinetu fizjoterapeuty. Doświadczony fizjoterapeuta, prowadzący gabinet zaproponuje ćwiczenia profilaktyczne, aby zadbać o zdrowie kręgosłupa, a po ataku rwy w czasie rekonwalescencji masaż oraz usprawnianie.  Terapia mięśniowo-powięziowa, masaż powięziowy jest jedną ze skuteczniejszych metod. Leczenie stanu zapalnego rwy kulszowej polega przede wszystkim na działaniach, mających na celu wyleczenie stanu zapalnego (farmakologicznie). Często stosuje się terapie punktów spustowych, dezaktywując nadmiar nagromadzonej kwasicy. Warto stosować ćwiczenia oraz dbać codziennie o kręgosłup, by ograniczać ryzyko pojawienia się ataku rwy kulszowej. Prawidłowa pozycja w pracy biurowej, czy unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów na prostym kręgosłupie skutecznie eliminują ból.

Jak zapobiegać nawrotom rwy kulszowej?

Zapobieganie nawrotom rwy kulszowej przede wszystkim związane jest z prowadzeniem zdrowego trybu życia oraz dbałością o prawidłową postawę kręgosłupa podczas codziennych czynności. Osoby, narażone na wystąpienie zmian, powodujących atak korzonków powinny unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz równomiernie obciążać kręgosłup w pozycji siedzącej. Warto ponadto podczas snu przyjąć pozycję embrionalną oraz stosować profilowaną poduszkę ortopedyczną. Duże znaczenie ma właściwy dobór materaca. Konieczne jest wyeliminowanie składników diety, prowadzących do otyłości oraz dbałość o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Można jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, pływać. Konieczne są regularna terapia u fizjoterapeuty, który zastosuje odpowiedni masaż oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia. Czynności te mają zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia ostrych ataków rwy kulszowej. Jeśli problem pojawia się częściej nie warto próbować leczyć go na własną rękę, a udać się do gabinetu fizjoterapeuty lub osteopaty.

Jak leczyć rwę kulszową?

Najważniejsze w leczeniu rwy kulszowej jest wybranie się do dobrego fizjoterapeuty. Zbada on oraz dobierze najlepszą indywidualną terapie i zastosuje odpowiednie ćwiczenia. Często najlepsza jest indywidualna terapia manualna, która ma za zadanie zmniejszyć ból i przywrócić prawidłową funkcje kręgosłupa. Metoda McKenzie w leczeniu dyskopatii i rwy kulszowej często daje natychmiastową ulgę od bólu. Często kojarzona jest przez pacjentów z ćwiczeniami polegającymi na przeprostach. Jednak nie w każdym przypadku wykonuje się przeprosty, dlatego ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Wkładki ortopedyczne również przynoszą ulgę w bólu kręgosłupa, zmniejszając napięcia mięśniowe kończyn dolnych, a tym samym kręgosłupa. Masaż powięziowy również jest bardzo dobrą formą leczenia rwy kulszowej, dlatego dobrze jest połączyć te terapie.

Jeśli borykasz się z bólem kręgosłupa, zapraszam do kontaktu 667-128-070