Stawy skroniowo-żuchwowe są niezwykle mocno obciążane, w efekcie czego występowanie bólu i dyskomfortu w tym obrębie jest często spotykanym zjawiskiem. Ciągłe mówienie, ziewanie czy jedzenie wpływają na nadwyrężanie stawów skroniowo-żuchwowych, przez co ich kondycja może ulegać stopniowemu pogarszaniu. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, niezbędna staje się terapia manualna oraz rehabilitacja, której celem ma być usunięcie niepożądanych dysfunkcji.
Stawy skroniowo-żuchwowe to symetrycznie parzysty staw. Łączy on żuchwę z czaszką, a jego specyficzne położenie wpływa na to, że jest narażony na liczne reperkusje. W pobliżu stawu skroniowo-żuchwowego przebiega wiele naczyń krwionośnych oraz nerwów, co sprawia, że występowanie dysfunkcji w tym obszarze wpływa na ogólne pogorszenie kondycji zdrowotnej. Staw skroniowo-żuchwowy składa się z krążka stawowego, głowy wyrostka kłykciowego żuchwy, powierzchni stawowej na kości skroniowej oraz torebki stawowej, która jest wzmocniona za sprawą więzadeł. W stawie skroniowo-żuchwowym znajdują się również trzy więzadła, które wpływają na stabilizację stawu. Kiedy zauważamy, że nasz SSŻ pogorszył jakość swojej pracy, warto zdecydować się na leczenie. Pomaga ono pacjentom zredukować rozwój potencjalnej dysfunkcji, a także sprawia, że zauważalna jest wyraźna ulga w bólu.
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych najczęściej powstają wskutek wad zgryzu. Problemy z uzębieniem mogą bowiem powodować, że nasze stawy są bardziej narażone na potencjalne urazy. Aspektem, który wpływa na ryzyko wystąpienia niepożądanych dolegliwości, jest również nadwyrężanie stawu skroniowo-żuchwowego. Może do niego dochodzić nie tylko poprzez obgryzanie paznokci, ale również przez zbyt częste żucie gumy czy bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami. Powrót sprawności w przypadku problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym jest zależny od wielu zmiennych. Pomocne są jednak pod tym względem techniki manualne oraz ćwiczenia, które ułatwiają powrót do optymalnej kondycji. Aby zredukować ryzyko wystąpienia dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, warto dbać nie tylko o jakość swojego uzębienia, ale również o właściwą postawę. Ból kręgosłupa i problemy z nim związane mogą bowiem zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z SSŻ.
Dyskopatia, dyskomfort obejmujący biodra i kolana czy rwa kulszowa to niejedyne problemy, z którymi możemy zgłosić się do specjalisty. Osteopata oraz fizjoterapeuta może także pomóc osobie, która zmaga się z problemami w obrębie SSŻ. Pomimo że ich rozpoznanie nie jest łatwe, to dysfunkcje te dają charakterystyczne objawy. Zaliczamy do nich przede wszystkim trudności z otwieraniem ust, zacinanie się stawu oraz częste szumy uszne. Nierzadko symptomem takich problemów są również intensywne zawroty oraz bóle głowy. Kiedy zauważamy u siebie chociaż kilka z tych objawów, warto skonsultować się z profesjonalistą. Dzięki niemu leczenie bólu stanie się o wiele łatwiejsze oraz przyjemniejsze.
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych obejmuje głównie przywrócenie ich prawidłowej pozycji spoczynkowej. Jest to bowiem absolutny fundament, który ułatwia dalsze leczenie. Rehabilitacja indywidualna w tym przypadku wymaga również odmówienia sobie takich przyjemności, jak żucie gumy czy spożywanie dużych kęsów. Podczas rehabilitacji nierzadko jest stosowana farmakoterapia, która obejmuje medykamenty przeciwbólowe i przeciwzapalne, oraz zabiegi mające na celu rozluźnienie mięśni. Pacjentom nierzadko rekomenduje się również psychoterapię, aby pozbyć się negatywnych emocji oraz ograniczyć nerwowe zaciskanie zębów.
Aby przyspieszyć swój powrót do zdrowia, warto wykonywać regularny masaż wrażliwych miejsc oraz ćwiczenia mające na celu poprawę kondycji stawu skroniowo-żuchwowego. Jednym z najlepszych patentów jest umieszczenie dwóch kciuków na brodzie oraz otwarcie szczęki w taki sposób, aby poczuć lekki opór. Usta trzymamy otwarte przez kilkanaście sekund, a następnie powtarzamy całą sekwencję kilka razy. Godnym uwagi ćwiczeniem jest również położenie dłoni na brodzie oraz przesuwanie powolnym ruchem żuchwy w dół w taki sposób, aby poczuć delikatne rozciąganie mięśni.