Jak wybrać odpowiedni materac

Często budzisz się z uczuciem zmęczenia? Sen nie przynosi odpoczynku po ciężkim dniu? Wstajesz połamany, jakby przejechał po Tobie czołg? Ból pojawia się rano, a w ciągu dnia funkcjonujesz normalnie? Przyczyną może być materac na którym śpisz!

Sen, a zdrowie człowieka

To jak ważna jest regeneracja w ciągu nocy, chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu. Średnio człowiek spędza w łóżku aż 25 lat swojego życia. Tak, tak aż tyle poświęcamy na sen! Dlatego tak ważny jest komfort snu, by regeneracja organizmu zachodziła bez zaburzeń. Im lepiej śpimy, tym organizm lepiej funkcjonuje w ciągu dnia, układ nerwowy jest bardziej wydajny, a nasze samopoczucie jest proporcjonalnie lepsze. Analogicznie gorsza jakość snu będzie powodować pogorszenie funkcji poznawczych, koncentracji i ogólnej witalności. Na jakość snu wpływa zarówno temperatura otoczenia, wilgotność, światło, czy bodźce dźwiękowe docierające z otoczenia. Natomiast z punktu widzenia fizjoterapeutycznego, a więc mając na uwadze ergonomię ułożenia ciała w trakcie snu niesamowicie istotną rzeczą jest odpowiedni materac. Istnieje przekonanie, że twarde materace są najbardziej korzystne, ale ile w tym prawdy? Wiele osób sądzi, że decydując się na droższy materac wybiera najlepiej. Jednak czy tak jest w rzeczywistości- przeanalizujemy tą kwestię w dalszej części wpisu.

Rodzaje materaców

Na rynku spotykamy szeroki wachlarz produktów. Nowe technologie dają możliwość wyboru pomiędzy materacami termoplastycznymi najnowszej generacji, poprzez standardowe materace sprężynowe, piankowe, lateksowe i hybrydowe. Jak się okazuje to nie rodzaj materaca na który się decydujemy jest ważny, ale odpowiednie dostosowanie go do konkretnego użytkownika. Przed zakupem materaca warto skorzystać z profesjonalnej porady. Często w sklepach pojawiają się akcje, gdzie to właśnie fizjoterapeuci, jako osoby najbardziej kompetentne pomagają dostosować rodzaj materaca do indywidualnych potrzeb człowieka. Przyjrzyjmy się, na co zwraca się największą uwagę i jak postępować w trakcie wyboru materaca dla siebie. Na początek trzeba podkreślić fakt, że nie istnieje najlepszy ortopedyczny materac, który określilibyśmy mianem uniwersalnego. Każdy powinien sam położyć się i przetestować materac na którym będzie spał, a jak wygląda takie testowanie w praktyce- prześledźmy po kolei.

Testowanie materaca

Pierwszym etapem jest położenie się na materacu w pozycji na plecach i sprawdzenie zapadalności miednicy, czyli ułożenia kolców biodrowych w stosunku do wysokości barków. W tej pozycji warto wykonać także test lordozy wsuwając rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa i sprawdzenie oporu jaki generuje materac. Drugim etapem jest ułożenie się na boku i sprawdzenie linii barków i talerzy biodrowych. Skośne ustawienie obręczy barkowej, czy biodrowej będzie oznaczać brak prawidłowej amortyzacji materaca. Najważniejszym testem będzie weryfikacja ustawienia wyrostków kolczystych w linii prostej. Odkształcenie kręgosłupa w literę U będzie oznaczać, że materac jest zbyt miękki, natomiast gdy kręgosłup przybiera kształt odwróconego U materac będzie zbyt twardy. Uzupełnieniem jest test trójkąta talii czyli wsuwamy ręce pod talię mierząc generowany opór.

Ważne, by podczas dobierania materaca zadać sobie pytanie, czy służyć będzie on jednej, czy dwóm osobom. Przy wyborze materaca dla dwóch użytkowników o zupełnie innych gabarytach trzeba wziąć pod uwagę, czy występują dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa u którejkolwiek z nich. Czasem zachodzi konieczność kupna dwóch odrębnych materacy dostosowanych do potrzeb każdej osoby z osobna. Jeśli dysproporcje między użytkownikami materaca nie są tak znaczące to często udaje się dobrać jeden odpowiedni materac dla obojga.

Istotne wskazówki

Nigdy nie kupujmy materaca przez Internet, nie mając możliwości przetestowania go wcześniej. Niech nie kuszą nas super promocje, czy nawet najlepsze atesty. Cena nie jest zawsze wyznacznikiem najlepszego materaca.

Pamiętajmy, by nie bać się położyć na materacu, który chcemy kupić! Nie wystarczy usiąść, czy dotknąć ręką w celu sprawdzenia twardości. Poprzez ułożenie ciała w różnych pozycjach możemy najlepiej dopasować materac do swoich potrzeb.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że przy poważnych problemach z kręgosłupem sam materac może nie załatwić sprawy, a jedynie zmniejszyć stopień dolegliwości. Tylko dzięki kompleksowym działaniom w postaci odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa w nocy oraz właściwie poprowadzonej terapii możemy osiągnąć wymierne efekty.