Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta często potocznie nazywany jest fizykoterapeutą lub masażystą, a spowodowane jest to tym, że najczęściej właśnie zabiegi fizykalne i masaż kojarzą się z zawodem fizjoterapeuty. Jednak są to tylko elementy wspomagające rehabilitację, a nie podstawowe środki terapeutyczne zmniejszające ból. Podstawą każdej terapii powinno być kompleksowe badanie i dobór odpowiednich metod leczenia. Myślenie terapeuty nie może opierać się na schematach, a powinno być ściśle dostosowane do potrzeb pacjenta. Dobry fizjoterapeuta cały czas podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez ciągłe szkolenia aby coraz skuteczniej pomagać pacjentom w dolegliwościach bólowych.

Metody stosowane w fizjoterapii 

Doświadczony fizjoterapeuta używa bardzo dużą gamę technik oraz terapii, które w szybkim tempie przynoszą ulgę w bólu. Nowoczesne metody takie jak: terapia manualna, terapia punktów spustowych, pinoterapia, masaż powięziowy czy kinesiology taping. Dlatego te metod terapeutycznych umożliwiają fizjoterapeucie coraz szybciej wyleczyć dolegliwości bólowe. Bardzo ważne w zawodzie fizjoterapeuty jest więc ciągłe podnoszenie kwalifikacji oraz śledzenie nowinek dotyczących leczenia pacjenta.

Wielu ludzi uważa, iż fizjoterapeuta zajmuje się jedynie bólami kręgosłupa, gdyż w dzisiejszych czasach to właśnie problemy ze strony kręgosłupa stanowią większość. Jednak fizjoterapia to dziedzina medyczna, która zajmuje się leczeniem różnego rodzaju zaburzeń  poprzez wykorzystanie rozmaitych metod terapeutycznych. Poniżej przedstawiam niektóre z najczęściej stosowanych metod fizjoterapeutycznych:

 

W czym może pomóc fizjoterapia 

Fizjoterapeuta zajmuje się także leczeniem pacjentów z urazami kości i stawów, przeciążeniami, dolegliwościami bólowymi takimi jak bóle mięśniowo-powięziowe.

Fizjoterapeuta dziś z powodzeniem radzi sobie z takimi dolegliwościami bólowymi jak dyskopatia, rwa kulszowa, bóle przeciążeniowe, urazy kości i stawów, migrena, łokieć tenisisty, ostroga piętowa i wiele innych. Bardzo często poprzez rehabilitację udaje się uniknąć przyjmowania silnych środków przeciwbólowych, a nawet interwencji chirurgicznych.

Rehabilitacja jest skuteczną metodą leczenia różnych dolegliwości, które dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego, neurologicznego i oddechowego. Poniżej przedstawiam niektóre z najczęstszych dolegliwości, w których rehabilitacja jest szczególnie pomocna:

  • Bóle kręgosłupa
  • Urazy sportowe
  • Zaburzenia neurologiczne
  • Dysfunkcje stawów
  • Zaburzenia oddechowe
  • Uszkodzenia mięśni i ścięgien

 

Jak zostać fizjoterapeutą

Aby zostać fizjoterapeutą, należy ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. W większości krajów, w tym w Polsce, fizjoterapia jest kierunkiem studiów wyższych jednolitych, zakończonych obroną pracy magisterskiej.

Aby zostać przyjętym na studia fizjoterapii, zwykle wymagane są dobre wyniki w nauce, w tym w przedmiotach takich jak biologia, chemia, fizyka. Niektóre szkoły wyższe wymagają również zdania egzaminu wstępnego.

Po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich i obronie pracy, absolwenci otrzymują tytuł magistra fizjoterapii. W ciągu swojej kariery, fizjoterapeuta może kontynuować swoje kształcenie poprzez różne kursy i szkolenia, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie fizjoterapii.